Fenomen modnych legginsów

Co jest lepsze w małym salonie: kanapa czy narożnik?

MM
MM
4 maja 202128 maja 2021

Pytanie: kanapa czy narożnik zadaje sobie wiele osób, które stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego mebla. Jest to tym większe wyzwanie, im mniejszy salon. W rzeczywistości oba rozwiązania są dobre. 

 

Narożnik w małym salonie – czy to się sprawdzi?

 

Można by pomyśleć, że narożnik jest zbyt dużym meblem jak na niewielki salon, a jednak! Ten pomysł się sprawdza. Szczególnie, gdy jest to kanapa narożna. Pamiętajmy, że w salonie spędzamy bardzo dużo czasu: odpoczywamy po pracy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, a czasem przyjmujemy i gości na noc. Pokój ten musi więc łączyć w sobie cechy praktyczne jak i reprezentacyjne. Z tego względu najważniejszy mebel to kanapa tapczan albo kanapa narożna rozkładana. 

 

Co jest najważniejsze przy wyborze narożnika?

 

Jeżeli trudno nam się zdecydować co jest lepsze kanapa, czy narożnik postawmy na kanapę narożną. Jednak zanim dokonamy zakupu musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

– domowników – wielkość narożnika powinna być dostosowana do liczby osób, które będą z niego korzystały w ciągu dnia.

– przeznaczenie – musimy zdecydować, do czego będzie służył narożnik: wyłącznie do siedzenia (wówczas może zrodzić się kolejna wątpliwość: kanapa czy sofa), czy raczej do spania (tu sprawdzi się kanapa narożna rozkładana).

– kolor i stylistyka – w przypadku niewielkiego salonu warto postawić na skromniejszy i jaśniejszy mebel: bez zdobień, pikowania, grubego oparcia i szerokich narożników. Ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń. Najlepiej sprawdzi się narożnik w neutralnym kolorze, np. szarość, ecru, beż. Dzięki temu będzie pasował do każdej aranżacji. 

– miejsce – niezwykle ważne jest także miejsce ustawienia narożnika. Do wyboru mamy kąt (najczęściej róg przy oknie) lub środek salonu. W pierwszym przypadku mebel oddziela strefę wypoczynkowej od jadalnej i nie zabiera zbyt wiele przestrzeni. Jeżeli zdecydujemy się na postawienie go na środku pamiętajmy, że ograniczy poruszanie się po małym pokoju. 

 

Kanapa w salonie – wyzwanie przy aranżacji?

 

Kanapa w niedużym salonie to centrum relaksacyjne i towarzyskie pokoju. Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant pozostaje nam jeszcze jedna decyzja: kanapa czy sofa. Czym różnią się te dwa meble? Otóż kanapa pod siedziskiem posiada dodatkową przestrzeń i może zostać rozłożona, natomiast sofa nie zmienia kształtu. Decyzja zależy zatem od przeznaczenia mebla. Można też zdecydować się na trzecią opcję. Jest nią kanapa tapczan

 

Co jest najważniejsze przy wyborze kanapy?

 

Jeżeli salon jest bardzo mały i nie ma miejsca na ustawienie w nim narożnika, najlepiej zdecydować się na klasyczną kanapę. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup warto wziąć pod uwagę kilka spraw:

– wielkość – najlepiej wcześniej wymierzyć maksymalną szerokość i głębokość kanapy. Ustalenie wymiarów ułatwi zakupy.

– kształt i konstrukcja – to właśnie chwila, gdy podejmuje się decyzję: kanapa czy sofa. W małym salonie sprawdzi się delikatna sofa, jednak nie będzie jej można rozkładać. Jeżeli zdecydujemy się na kanapę postawmy na prostą konstrukcję, nieprzytłaczającą i tak małego wnętrza.

– kolor – podobnie jak w przypadku narożnika sprawdzą się jasne, neutralne kolory, które nie zmniejszą pomieszczenia. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować np. z wymarzonej granatowej sofy – wybierając tak mocny akcent, należy go później zrównoważyć delikatnymi dodatkami, np. jasnym stoliczkiem lub poduszkami, by była ona wyrazistym akcentem. 

 

Narożnik czy kanapa?

 

Podczas aranżacji niewielkiego salonu sprawdzi się każdy z tych mebli. Należy tylko pamiętać, by był funkcjonalny, dostosowany do potrzeb, estetyczny i nie przytłaczał wnętrza. Każdą przestrzeń – niezależnie od jej wielkości – można zagospodarować tak, że będzie zachwycała już od wejścia. Pamiętajmy o tym.  

Porady

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *